+48 732 082 937

Wiele osób, zakończenie lat pracy i przejście na emeryturę, świętuje uroczystym drinkiem. Zazwyczaj jednak nie myśli się o wzroście i ryzyku nadużywania alkoholu na emeryturze. Coraz większa populacja emerytów zmaga się z alkoholizmem. Szacuje się, że odsetek osób nadużywających alkoholu wzrasta o blisko 5% w ciągu roku od przejścia na emeryturę.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie piją więcej na emeryturze. Niektóre z nich mają charakter psychologiczny, a inne społeczne.

Jednym z najczęstszych powodów psychologicznych jest nuda. Kiedy ludzie przechodzą na emeryturę,  mają dużo wolnego czasu. Jeśli nie mają żadnego hobby, łatwo się nudzić i niepokoić, a picie może być sposobem radzenia sobie z tymi uczuciami.

Przyjrzyjmy się temu i wielu innym powodom, dla których osoby na emeryturze mogą wpaść w szpony alkoholizmu.

Presja społeczeństwa

Tak jak istnieje presja społeczna, aby pić, gdy jest się młodszym, istnieje również presja, aby pić, gdy jest się starszym. W wielu kulturach picie alkoholu postrzegane jest jako sposób na relaks i zabawę.

Często istnieje kultura picia, której może być trudno uniknąć, jeśli nie zostaną podjęte środki ostrożności. Picie towarzyskie może stać się sposobem na życie, z kilkoma innymi rozrywkami, które mogą zająć emerytów.

Bezcelowość

Innym powodem, dla którego ludzie piją więcej na emeryturze, jest unikanie poczucia bezcelowości. Podczas pracy ludzie mają poczucie celu, wstają każdego dnia i idą do pracy, wiedząc, że robią coś ważnego lub utrzymują rodzinę. Kiedy ktoś przechodzi na emeryturę, poczucie celu może zniknąć. Nagle przez cały dzień nie ma się nic do roboty. Depresja i stany lękowe mogą się szybko rozwinąć, a picie może być sposobem radzenia sobie z tymi uczuciami.

Dużą rolę odgrywa tu również nuda. Ponieważ na emeryturze jest znacznie mniej do zrobienia, przynajmniej w sensie zawodowym, nalewanie drinka w celu pomieszania rzeczy jest stosunkowo łatwe. Dla wielu staje się to ekscytacją na cały dzień, często trwającą do wieczora.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę poczucie bezcelowości, które towarzyszy utracie współmałżonka. Ludzie mogą zwrócić się do alkoholu, aby poradzić sobie z poczuciem straty i stosunkowo bezkierunkowym miejscem, w którym się znajdują.

Przeszłe doświadczenia lub traumy życiowe

Picie może być sposobem radzenia sobie z traumą lub bolesnymi doświadczeniami z przeszłości. Obserwuje się to u osób, które doświadczyły przemocy lub zaniedbania. Ludzie, którzy przeżyli traumę, często próbują uciec od negatywnych uczuć związanych z wydarzeniem lub doświadczeniem. Dla niektórych może to oznaczać sięganie po alkohol, aby uśmierzyć ból. Izolacja, często związana z przejściem na emeryturę sprawia, że te negatywne emocje wysuwają się na pierwszy plan. Sposób, w jaki człowiek próbuje uciec, może szybko przerodzić się  w nałóg.

Najlepszym sposobem uniknięcia uzależnienia w ten sposób jest zajęcie się traumą z terapeutą. Chociaż może to być bolesne, próba uniknięcia uczuć związanych z przeszłością jest prawie niemożliwa. Warto porozmawiać z profesjonalistą i nauczyć się, jak przetworzyć zdarzenie i negatywne emocje za pomocą zdrowych środków.

Depresja

Depresja to kolejny powszechny psychologiczny powód, dla którego ludzie piją więcej na emeryturze. Istnieje wiele powodów, dla których można znaleźć depresję u kogoś, kto niedawno przeszedł na emeryturę, w tym utrata celu, stawienie czoła znaczącym zmianom oraz utrata przyjaciół i bliskich.

Problemy zdrowotne stają się o wiele bardziej powszechne wraz z wiekiem. Około 80% osób starszych ma co najmniej jeden przewlekły problem zdrowotny, a 50% ma dwa lub więcej. Depresja częściej występuje u osób cierpiących na inne choroby przewlekłe lub mających ograniczoną funkcjonalność.

Izolacja staje się również bardziej powszechna, gdy dzieci dorastają i pogrążają się we własnym życiu rodzinnym, a współmałżonkowie odchodzą. Alkohol jest łatwym sposobem na powstrzymanie tych emocji. Zarówno depresja, jak i uzależnienie, karmią się samotnością i negatywnymi uczuciami, które jej towarzyszą.

Stres małżeński

Emerytura może być również czasem stresu w małżeństwach. Nagle starsze małżeństwo jest w domu przez cały dzień, każdego dnia. Długie okresy spędzane razem mogą prowadzić do kłótni i konfliktów, z którymi trudno sobie poradzić. Dla niektórych osób picie alkoholu może być sposobem radzenia sobie z tym stresem. Może pomóc im się zrelaksować i na chwilę zapomnieć o problemach. Ale oczywiście jest to tylko tymczasowe i może prowadzić do dalszych problemów.

Radzenie sobie ze stresem małżeńskim bez alkoholu jest niezbędne. Aby zdrowo radzić sobie ze stresem, pary mogą potrzebować znaleźć nowe hobby i zainteresowania, które mogą wspólnie realizować. Mogą również potrzebować spędzać więcej czasu na komunikowaniu się ze sobą lub szukać porady u terapeuty lub doradcy małżeńskiego.

Stres finansowy

Wreszcie, konieczne jest rozważenie roli stresu finansowego na emeryturze. Dla wielu osób przejście na emeryturę może być okresem niepewności finansowej. Mniej więcej co trzecia osoba w podeszłym wieku jest niepewna ekonomicznie. Po przejściu na emeryturę wiele osób żyje ze stałych dochodów. Ich stan zdrowia się pogorszył i często muszą płacić rachunki medyczne. Dla przyszłych pokoleń emerytura nie będzie tak powszechna, co jeszcze bardziej utrudni zarządzanie finansami. Te rzeczy mogą prowadzić do stresu finansowego, który może prowadzić do nadmiernego picia.

Osoby na emeryturze muszą znaleźć sposoby radzenia sobie ze stresem finansowym, w tym budżetowanie, szukanie pomocy u doradcy finansowego lub znajdowanie nowych źródeł dochodu. Zwrócenie się do alkoholu jako rozwiązania powoduje tylko pogorszenie tych problemów.

Otrzymywanie pomocy

Wiele osób zmagających się z problemami alkoholowymi nie zdaje sobie sprawy, że ma problem. Często nie mają wokół siebie ludzi, którzy mogliby im powiedzieć, jak poważny jest ich problem. Przekonanie starszej osoby do leczenia uzależnień może być trudne, nawet jeśli oznaki problemu są bardzo wyraźne. Wielu uważa, że są za starzy, aby uczestniczyć w leczeniu szpitalnym lub że jest już za późno na zmianę nawyków, ale przyznanie się do uzależnienia od alkoholu jest pierwszym krokiem do wyzdrowienia.

Szukanie pomocy u specjalistów zajmujących się leczeniem uzależnień i zdrowieniem lub u zaufanego dostawcy usług medycznych może pomóc w wyjaśnieniu, co dalej.

Poziom opieki i plan leczenia każdej osoby będzie zależny od jej potrzeb. Istnieje kilka poziomów, na których może rozpocząć się proces zdrowienia danej osoby, takich jak detoksykacja, usługi stacjonarne i ambulatoryjne. Konsultacja pozwala profesjonalistom ocenić rodzaj programu rehabilitacyjnego, który najlepiej pasuje do każdej osoby.

Warto rozważyć także wszywkę alkoholową, która jest bardzo pomocna w leczeniu alkoholizmu. Skutki spożywania alkoholu polegają na rozwoju niechęci do alkoholu u pacjentów poprzez wzbudzanie lęku przed nieprzyjemnymi skutkami spożywania alkoholu. Ponieważ zawarty we wkładce składnik aktywny hamuje metabolizm alkoholu, nawet niewielka ilość alkoholu może wywołać niebezpieczne objawy. 

Umów się na wizytę

ODTRUWANIE ALKOHOLOWE W DOMU
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Decydując się na naszą usługę, zyskujesz:

Bezpieczeństwo

  • +48 732 082 937

Profesjonalizm

  • +48 732 082 937

Thumb

Komfort

  • +48 732 082 937