+48 732 082 937

Wątroba jest dużym narządem, który pełni ważną rolę w organizmie. Filtruje krew z toksyn, rozkłada białka i wytwarza żółć, aby pomóc organizmowi wchłonąć tłuszcze. Kiedy osoba pije dużo alkoholu przez dziesięciolecia, organizm zaczyna zastępować zdrową tkankę wątroby tkanką bliznowatą. Lekarze nazywają ten stan alkoholową marskością wątroby.

Marskość wątroby jest jednym z najpoważniejszych potencjalnych skutków długotrwałego nadmiernego picia. W rzeczywistości możesz łatwo umrzeć z powodu zaawansowanych postaci tej choroby wątroby związanej z alkoholem. Jeśli regularnie pijesz, możesz chcieć wiedzieć, ile alkoholu powoduje marskość wątroby. Badacze mogą ogólnie odpowiedzieć na to pytanie, ale nikt nie wie na pewno, ile trzeba wypić, aby wywołać chorobę u danej osoby.

Zniszczona marskością wątroba nie wróży dobrze na dłuższą metę. Funkcja wątroby jest niezbędna do trawienia i metabolizmu, a gorsza wątroba oznacza teraz gorsze zdrowie później. Ryzyko życia z alkoholową marskością wątroby jest w najlepszym przypadku niezdrowe, a w najgorszym śmiertelne. 

Zrozumienie alkoholu i marskości wątroby

Czym dokładnie jest alkoholowa marskość wątroby? Marskość pojawia się, gdy tkanka bliznowata zastępuje zdrowe, funkcjonalne komórki w wątrobie. Chociaż ten proces ma wiele możliwych źródeł, nadmierne picie jest jedną z jego głównych przyczyn. To dlatego, że ciągła ekspozycja na duże ilości alkoholu bezpośrednio uszkadza wątrobę, narząd odpowiedzialny za rozkład alkoholu i szeroką gamę innych substancji, które mają toksyczny wpływ na organizm. Ciężka marskość wątroby może prowadzić do niewydolności wątroby, poważnej utraty funkcji narządu, która może doprowadzić do śmierci, chyba że przeszczep zostanie wykonany na czas.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć alkoholową marskość wątroby, jak najszybciej uzyskaj diagnozę. Słabe zdrowie wątroby jest trudne do wykrycia, jeśli nie szukasz objawów, ale alkoholowa marskość wątroby ma kilka cech, na które powinieneś zwrócić uwagę:

 • Zanik mięśni;
 • Utrata apetytu/utrata masy ciała;
 • Żółtaczka (zażółcenie skóry i oczu);
 • Skóra łatwo ulegająca siniakom;
 • Odkrztuszanie krwi.

Na pierwszy rzut oka, którykolwiek z tych objawów, osoby pijące dużo mają powody do niepokoju, że alkoholowa marskość wątroby jest na pewnym etapie postępu.

Jakie są przyczyny alkoholowej marskości wątroby?

Intensywne picie zostało uznane za jednego z głównych winowajców rozwoju alkoholowej marskości wątroby. Więc dokładnie ile alkoholu powoduje marskość wątroby? W rzeczywistości należy wziąć pod uwagę dwa główne czynniki: ilość spożywanego alkoholu i liczbę lat picia. U mężczyzn ryzyko choroby zwykle pojawia się, gdy zwykłe dzienne spożycie alkoholu osiąga lub przekracza próg około 40 gramów. Jest to w przeliczeniu około:

 • Dwie do ośmiu porcji piwa o pojemności ok 350 ml (w zależności od zawartości alkoholu);
 • Trzy do sześciu kieliszków alkoholu destylowanego (w zależności od zawartości alkoholu lub dowodu);
 • Trzy do sześciu kieliszków wina (ponownie, w zależności od zawartości alkoholu).

U kobiet ryzyko alkoholowej marskości wątroby pojawia się, gdy zwykłe dzienne spożycie osiąga lub przekracza znacznie niższy próg 20 gramów alkoholu. Potrzeba czasu, aby rozwinąć rodzaje ciężkiego uszkodzenia wątroby, które charakteryzują alkoholową marskość wątroby. Profesjonalne leczenie nadużywania alkoholu powinno być poszukiwane na długo przed wystąpieniem tych skutków. Mężczyźni i kobiety zazwyczaj muszą utrzymywać stały schemat nadmiernego dziennego spożycia przez co najmniej dziesięć lat, zanim wywołają początek stanu. Jednak pomimo tych ogólnych danych należy pamiętać, że nikt nie może z góry powiedzieć, ile lub jak długo można pić, zanim rozwinie się marskość wątroby. U ludzi, którzy piją w ekstremalnych ilościach przez dwie dekady lub dłużej, szanse na rozwój choroby wynoszą około 50/50. Ponadto wśród mężczyzn, którzy piją podobnie nadmierne ilości alkoholu przez podobnie długi czas, są bardziej narażone na alkoholową marskość wątroby.

Jakie powikłania może spowodować alkoholowa marskość wątroby?

Alkoholowa marskość wątroby może powodować poważne powikłania. Przykłady tych powikłań obejmują:

 • wodobrzusze lub nagromadzenie płynu w żołądku;
 • encefalopatia lub splątanie;
 • krwawienie wewnętrzne, znane jako krwawiące żylaki;
 • żółtaczka, która powoduje, że skóra i oczy mają żółty odcień.

Osoby z tą cięższą postacią marskości często wymagają przeszczepu wątroby, aby przeżyć. Pacjenci ze zdekompensowaną alkoholową marskością wątroby, którzy otrzymują przeszczep wątroby, mają pięcioletni wskaźnik przeżycia wynoszący 70 procent.

Jak leczy się alkoholową marskość wątroby?

Lekarze mogą odwrócić niektóre formy chorób wątroby za pomocą leczenia, ale alkoholowej marskości wątroby zwykle nie można odwrócić. Jednak lekarz może zalecić leczenie, które może spowolnić postęp choroby i złagodzić objawy.

Pierwszym krokiem w leczeniu jest pomoc osobie w zaprzestaniu picia. Osoby z alkoholową marskością wątroby są często tak uzależnione od alkoholu, że mogą doświadczyć poważnych komplikacji zdrowotnych, jeśli spróbują rzucić nałóg bez pobytu w szpitalu. Lekarz może polecić szpital lub placówkę leczniczą, w której dana osoba może rozpocząć drogę do trzeźwości.

Inne metody leczenia, które może zastosować lekarz, obejmują:

Leki: inne leki, które lekarze mogą przepisać, obejmują kortykosteroidy, blokery kanału wapniowego, insulinę, suplementy przeciwutleniające i S-adenozylo-L-metioninę (SAMe).

Poradnictwo żywieniowe: nadużywanie alkoholu może prowadzić do niedożywienia.

Dodatkowe białko: pacjenci często wymagają dodatkowych białek w określonych formach, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby mózgu (encefalopatii).

Przeszczep wątroby: osoba często musi być trzeźwa przez co najmniej sześć miesięcy, zanim zostanie uznana za kandydata do przeszczepu wątroby.

Podejmij właściwy krok, aby zapobiec marskości wątroby

Statystycznie jest mało prawdopodobne, aby większość konsumentów alkoholu zachorowała na marskość wątroby. Jednak ze względu na charakter objawów pozostających w stanie uśpienia, dopóki wątroba nie stanie się w dużej mierze tkanką bliznowatą, może zakraść się do wielu osób bez wywoływania jakichkolwiek czerwonych flag, zwłaszcza osób intensywnie pijących. Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, nadmiernie pijesz alkohol i martwisz się, że marskość wątroby mogła już się rozwinąć, jest jeszcze czas na postawienie diagnozy. Dziś oferowane jest wiele form pomocy i narzędzia nie tylko do leczenia skutków upijania się, ale także do ograniczania wszelkich impulsów do dalszego picia. Mowa tutaj o wszywce alkoholowej, która wywołuje negatywne skutki uboczne po wypiciu alkoholu i ma na celu wywołanie niechęci do alkoholu. Jest najbardziej skuteczna, jeśli jest wsparta innymi formami leczenia, takimi jak wcześniejsza detoksykacja i terapia. 

Umów się na wizytę

ODTRUWANIE ALKOHOLOWE W DOMU
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Decydując się na naszą usługę, zyskujesz:

Bezpieczeństwo

 • +48 732 082 937

Profesjonalizm

 • +48 732 082 937

Thumb

Komfort

 • +48 732 082 937