+48 732 082 937

Alkohol podnosi czy obniża cukier? Każdy z nas na pewno wiele razy słyszał to pytanie lub sam je zadawał. „Wódka na pewno obniża cukier, możesz pić spokojnie” – często można usłyszeć przy stole. Prawda jest jednak taka, że wpływ alkoholu na poziom cukru w organizmie jednostki może być… dwojaki. Alkohol może podnieść poziom cukru lub raptownie go obniżyć. 

Jak alkohol wpływa na poziom cukru w organizmie jednostki?

To czy alkohol podnosi czy obniża poziom cukru we krwi zależne jest od tego czy zawarte są w nim węglowodany proste. Jakie alkohole nie zawierają węglowodanów prostych? Są to wódka, tequila i gin. Spożywanie tych substancji nie powoduje podwyższenia się poziomu cukru we krwi. Jednak kiedy alkohol ten łączymy z sokami i likierami, pijąc drinki, napój ten podwyższa już cukier. Dzieje się tak , gdyż w sokach i likierach użytych do przygotowania drinka, znajduje się cukier. 

Alkohole podnoszące poziom cukru we krwi jednostki to: piwo, cydr, likiery, nalewki, słodkie wino czy wermut. 

Hipoglikemia, czy jest możliwa z powodu alkoholu?

Alkohol może zwiększać stężenie cukru we krwi, ale równocześnie może go bardzo obniżać. Substancja ta zwiększa ryzyko niedocukrzenia organizmu. Inaczej nazwane jest to hipoglikemią. Hipoglikemia może wystąpić po upływie kilku godzin od spożycia alkoholu. Hipoglikemię spowodować może spożywanie zarówno niskoprocentowych jak i wysokoprocentowych alkoholi. Nie ma znaczenia więc jaką zawartość cukru miały spożyte alkohole. Do hipoglikemii może dojść w nocy lub godzinach porannych. Dochodzi do niej na skutek zatrucia organizmu alkoholem. Przez to dochodzi do zahamowania nocnego wydzielania glukagonu przez wątrobę. Ciężka hipoglikemia może wywołać atak padaczki cukrzycowej, czy utratę przytomności, inaczej zwaną śpiączką alkoholową. W przypadku jej wystąpienia należy dożylnie podać pacjentowi glukozę. 

Jak przeciwdziałać wystąpieniu hipoglikemii? Przede wszystkim należy jeść. Nie wolno spożywać alkoholu na pusty żołądek 

Cukrzyca alkoholowa – co to takiego?

Jeżeli w Twojej głowie zrodziło się kiedyś pytanie, czy alkohol wywołuje cukrzycę to odpowiedź brzmi TAK. Spożywanie alkoholu w znacznych ilościach może doprowadzić do rozwinięcia się w organizmie jednego z podtypów cukrzycy. Jest to tak zwana cukrzyca alkoholowa. Cukrzyca to choroba, a raczej zespół chorób metabolicznych, które powodują hiperglikemię, czyli podwyższony poziom cukru we krwi. 

Wyróżnia się dwa typy cukrzycy

 1. Cukrzyca typu I, powoduje zbyt niskie wydzielanie insuliny. Oznacza to, że glukoza odkładana jest we krwi i nie dociera do mięśni. 
 2. Cukrzyca typu II, w tym przypadku organizm uodparnia się na działanie insuliny. Dzieje się tak, gdyż trzustka wydziela zbyt duża ilość insuliny

Jakie są objawy cukrzycy alkoholowej?

Głównymi objawami cukrzycy alkoholowej u osób uzależnionych od alkoholu są

 • Senność
 • Problemy z koncentracją
 • Osłabienie organizmu
 • Spadek masy ciała
 • Drażliwość
 • Wzmożone pragnienie 
 • Suchość w ustach

Należy pamiętać, że nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych. Dlatego tak ważne jest regularne badanie i kontrola poziomu cukru. Wcześnie wykryta i leczona cukrzyca pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niestety w przypadku osób uzależnionych od alkoholu jest to bardzo trudne. Cukrzyca każdego dnia wyniszcza ich organizm, a gdy jest zdiagnozowana bardzo często osoba ta wymaga leczenia cukrzycy, ale i pozostałych zniszczeń wywołanych ta choroba.

Cukrzyca alkoholowa – jak przebiega rozwój tej choroby?

Choroba ta rozwija się na skutek nadmiernego spożywania alkoholu przez długi czas. Alkohol powoduje zaburzenia organizmu, źle wpływa na pracę narządów oraz układów niezbędnych do rozwoju organizmu. Najbardziej narażone na uszkodzenia przez alkohol są jednak trzustka i wątroba. Dzieje się tak, gdy nieustannie odpowiadają one za procesy metaboliczne alkoholu. Prowadzić może to do przewlekłego zapalenia trzustki, a to spowodować może między innymi uszkodzenia ośrodków, które odpowiedzialne są za uwalnianie insuliny. 

Jak zdiagnozować cukrzycę alkoholową?

Aby zdiagnozować cukrzycę alkoholową należy przede wszystkim wykonać badania takie jak

 • Sprawdzenie poziomu glukozy w organizmie
 • Test obciążenia glukoza
 • Pomiar hemoglobiny glikowanej
 1. Badanie poziomu glukozy – krew na to badanie pobierana jest z żyły pacjenta. Jest to rutynowe badanie, które wykonuje się podczas badań wstępnych oraz okresowych. Na badanie należy zgłosić się na czczo. Należy pamiętać, aby ostatni posiłek spożyć na czas od ośmiu do czternastu godzin przed badaniem. Prawidłowy wynik tego badania powinien mieścić się w przedziale 70-99mg/dl.
 2. Test obciążenia glukozą –  badanie to inaczej nazywane jest również krzywa cukrową, doustnym testem tolerancji glukozy lub OGTT. Badanie to wykonuje się u osób, u których poprzedni test (czyli badanie poziomu glukozy) wykazało nadmierne stężenie glukozy. Badanie to przeprowadza się po upływie od ośmiu do czternastu godzin od ostatniego posiłku. Pacjent przez ostatnie 3 dni zobligowany jest do spożywania posiłków zgodnie ze swoją codzienną dietą.  

Test ten przeprowadzany jest etapami. Etap pierwszy to pobranie krwi w celu oznaczenia poziomu glukozy na czczo. Etap drugi to podanie pacjentowi 75g glukozy, która rozpuszczoną jest w 330ml wody. Etap trzeci to pobranie krwi, aby oznaczyć można było poziom glikemii. Dzieje się to po upływie dwóch godzin od przyjęcia przez pacjenta glukozy. U osoby, która nie ma cukrzycy poziom ten nie powinien być wyższy niż 140mg/dl. 

 1. Pomiar hemoglobiny glikowanej – inaczej oznaczony jako HbA1c. Badanie to wykorzystuje się zarówno do wykrycia choroby u pacjenta oraz kontroli jego wykrytej już choroby. Lekarz stwierdza cukrzycę jeżeli poziom hemoglobiny glikowanej jest równy lub wyższy 48mmol/mol, czyli 6.5%

Aby zdiagnozować cukrzycę alkoholową można wykonać również bardziej zaawansowane badania takie jak

 • Stężenie peptydu C we krwi
 • Oznaczenie stężenia przeciwciał 
 • Badanie poziomu insuliny we krwi
 • Ocena wrażliwości na insulinę metoda HOMA-IR 

Leczenie cukrzycy alkoholowej – jak wygląda?

Aby wyleczyć cukrzycę alkoholową należy całkowicie odstawić alkohol. Diabetolog może zlecić również stosowanie środków farmakologicznych, które obniżają glikemię. Zaleca się również zmianę sposobu odżywiania. Należy dbać o właściwą dietę, która bogata jest w produkty z dużą ilością błonnika, pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, chude mięso, ryby, wyroby mleczne, warzywa i owoce. 

Produkty powinny być gotowane na parze, grillowane lub pieczone. Należy unikać spożywania dań smażonych. 

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Leczeniem cukrzycy zajmuje się lekarz diabetolog. Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy lub wyniki twoich badań nie mieszczą się w normie należy udać się właśnie do diabetologa. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wielu poważnych schorzeń oraz powikłań. Mogą wystąpić zaburzenia narządu wzroku, układu nerwowego, układu krwionośnego czy układu moczowego. 

Należy stosować się do zaleceń lekarza specjalisty. 

Wszywka alkoholowa pomoże Ci porzucić alkohol. Jej działanie polega na odstraszaniu i zniechęceniu do alkoholu osoby uzależnionej. Po spożyciu alkoholu wywołuje silne i nieprzyjemne objawy, które utrzymywać mogą się nawet do kilkunastu godzin. 

Umów się na wizytę

ODTRUWANIE ALKOHOLOWE W DOMU
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Decydując się na naszą usługę, zyskujesz:

Bezpieczeństwo

 • +48 732 082 937

Profesjonalizm

 • +48 732 082 937

Thumb

Komfort

 • +48 732 082 937