+48 732 082 937

Uzależnienie od alkoholu to choroba potencjalnie śmiertelna i nieuleczalna. Możliwe jest osiągnięcie przez jednostkę wieloletniego okresu abstynencji, jednak osoba uzależniona już nigdy nie będzie miała kontroli nad alkoholem. Należy o tym zawsze pamiętać, gdyż już minimalna ilość alkoholu może spowodować powrót do uzależnienia. Leczenie choroby alkoholowej wymaga od jednostki wielkiego wysiłku, zaangażowania i motywacji. Jednak co najważniejsze może być bardzo skuteczne i pozwolić osobie uzależnionej żyć w trzeźwości. 

“Najtrudniejszy pierwszy krok”

Tak jak śpiewano w popularnej piosence najtrudniejszy jest pierwszy krok. Tak samo jest w przypadku rozpoczęcia leczenia choroby alkoholowej. Osoba uzależniona musi uświadomić sobie, że ma problem alkoholowy. Dopiero to pozwoli jej pójść o krok dalej. Zauważenia u siebie objawów uzależnienia od alkoholu oraz przyznanie przed samym sobą, że ma się problem z alkoholem to potwornie trudne zadanie. Przez długi czas osoby uzależnione odsuwają od siebie te myśli, nerwowo reagują, kiedy ktoś mówi sugeruje im, że powinny szukać pomocy. Bardzo często osoby te zaprzeczają, żyją w wyparciu, tłumacząc i usprawiedliwiając własne nadużywanie alkoholu. Bardzo często osoby te mogą również na pokaz podejmować się abstynencji po to, aby pokazać bliskim, że problem z alkoholem nie istnieje. 

Choroba alkoholowa niesie też za sobą mechanizmy, które utrudniają zauważenie własnego problemu. Jednym z nich jest mechanizm iluzji i zaprzeczeń, który pozwala na lawirowanie między prawda a kłamstwem i usprawiedliwianie swojego alkoholizmu. 

Od czego zacząć?

Za tobą już pierwszy krok? Uświadomiłeś sobie, że masz problem z alkoholem i potrzebujesz leczenia? Brawo! Leczenie choroby alkoholowej powinno rozpocząć się od diagnozy. Aby leczenie było skuteczne i dobrze rozplanowane, lekarz musi poznać pacjenta, jego ogólny stan zdrowia, schorzenia, przyjmowane leki a także fazę uzależnienia, jakość spożywanego alkoholu czy ogólny zarys historii życia osoby uzależnionej. Informacja o jakości spożywanego alkoholu jest niezwykle ważna. Specjaliście nie chodzi o to czy osoba uzależniona spożywała wino, piwo czy wódkę, ale o to czy był to alkohol legalnego pochodzenia czy też nie. Wszystko to pozwala na zaplanowanie kompleksowego leczenia. Następnie osoba uzależniona zdecydować może czy terapię leczenia uzależnień podjąć chce w prywatnym czy publicznym ośrodku. 

Należy pamiętać, że każdy obywatel Polski ma prawo skorzystać z bezpłatnego leczenia choroby alkoholowej. Bezpłatna pomoc przeznaczona jest dla osób ubezpieczonych jak i tych, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego. Bardzo często terminy w publicznych placówkach są bardzo odległe. Aby skorzystać z bezpłatnej pomocy w leczeniu choroby alkoholowej należy zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień lub poradni leczenia uzależnień. Wybierając ośrodek leczenia uzależnień należy pamiętać o tym, aby posiadać aktualne skierowanie na badania. Skierowanie to uzyskać można od lekarza pierwszego kontaktu, lekarza psychiatry lub lekarza internisty. Należy pamiętać jednak, że skierowanie to ważne jest jedynie przez czternaście dni od momentu wystawienia. Należy jak najszybciej skontaktować się z placówką i zapisać na leczenia, aby skierowanie przedłużyło swoją ważność. 

Rozpoczęcie leczenia choroby alkoholowej

Należy pamiętać, że leczenie choroby alkoholowej to nie tylko pobyt w ośrodku. Leczenie choroby alkoholowej trwa również po zakończeniu terapii i opuszczeniu placówki. Aby leczenie było skuteczne, osoba uzależniona musi włożyć w nie wiele pracy i wysiłku. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci wytrwać w trzeźwości. 

  • zerwij kontakt z osobami, z którymi spożywałeś alkohol. Ich postaci mogą przypominać ci o tej substancji i zachęcać do spożycia alkoholu. Co więcej osoby te mogą nakłaniać cię do powrotu do uzależnienia
  • omijaj imprezy na których znajduje się alkohol. Oglądanie ludzi pod wpływem alkoholu, procesu ich picia oraz sama obecność alkoholu może wzbudzić w tobie pożądanie skosztowania tej substancji
  • omijaj miejsca, które kojarzą ci się z alkoholem. Najczęściej będą to miejsca, w których nadmiernie spożywałeś alkohol. Mogą wyzwalać one w tobie silną chęć spożycia alkoholu 
  • pozbądź się alkoholu ze swojego domu. Jego obecność może negatywnie wpływać na twoje postanowienie wytrwania w trzeźwości 
  • zapisz na kartce listę  powodów dla których chcesz rozpocząć leczenie choroby alkoholowej. Sięgaj po tą kartę w chwilach słabości, aby przypomnieć sobie swoje motywację do podjęcia leczenia 
  • pielęgnuj swoją motywację do zmiany swojego życia i dbaj, aby nie zgasła
  • zaakceptuj to, że choroba alkoholowa jest nieuleczalna i już nigdy nie będziesz miał kontroli nad alkoholem. 

Pomocne jest ograniczenie do minimum wyzwalaczy, które przypominają i zachęcają do spożywania alkoholu. 

Leczenie choroby alkoholowej – terapia

Przed podjęciem terapii leczenia uzależnień osoba uzależniona musi przeprowadzić odtrucie alkoholowe. Polega ono na oczyszczeniu organizmu z toksyn i substancji szkodliwych. To okres około dziesięciu dni, który poprawia kondycję fizyczną i psychiczną osoby uzależnionej. Bardzo często ratuje życie jednostki oraz pozwala jej zakończyć ciąg alkoholowy. Bardzo ważne, aby osoby uzależnione od alkoholu odbywały odtrucie alkoholowe w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach szpitalnych pod czujnym okiem specjalistów. Detoks alkoholowy umożliwia takżę przywrócenie prawidłowego poziomu elektrolitów, mikroelementów oraz witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są to głównie witamina B, magnez oraz potas. 

Po zakończeniu odtrucia alkoholowego możesz rozpocząć proces terapeutyczny. Proces ten trwa co najmniej kilka  tygodni. Osoba uzależniona uczestniczy w terapii indywidualnej oraz terapii grupowej. 

Proces leczenia choroby alkoholowej powinien być kontynuowany również po opuszczeniu ośrodka. Zaleca się, aby osoby uzależnione uczestniczyły w spotkaniach grup Anonimowych Alkoholików (AA). Dzięki temu żyją oni w otoczeniu, w którym otrzymują wsparcie, zrozumienie i motywację do dalszej zmiany. 

Podczas terapii leczenia uzależnień, jednostka poznaje podłoże swojej choroby, poznaje mechanizmy jej działanie oraz co wyzwala chęć spożycia alkoholu. Osoba uzależniona uczy się jak unikać alkoholu, jak radzić sobie w sytuacjach trudnych bez sięgania po alkohol, jak panować nad emocjami, jak wyrażać emocje i wiele innych. Podczas procesu terapeutycznego najważniejsze jest wprowadzenie trwałych zmian w życie jednostki. 

Głód alkoholowy

Mimo leczenia choroby alkoholowej, osoba uzależniona może odczuwać silną potrzebę sięgania po alkohol. Aby poradzić sobie z głodem alkoholowym, warto jest zająć czymś swoje myśli. Można zająć się gotowaniem, czytaniem książki, sprzątaniem lub uprawianiem sportu. Podczas odczuwania głodu alkoholowego warto też jest podzielić się z bliską osobą lub ze specjalistą swoimi odczuciami, tak aby nie zostać samemu z natłokiem myśli i obniżonym samopoczuciem. 

Umów się na wizytę

ODTRUWANIE ALKOHOLOWE W DOMU
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Decydując się na naszą usługę, zyskujesz:

Bezpieczeństwo

  • +48 732 082 937

Profesjonalizm

  • +48 732 082 937

Thumb

Komfort

  • +48 732 082 937