+48 732 082 937

Depresja alkoholowa jest psychicznym skutkiem uzależnienia od alkoholu. Dzielimy ją na depresję pierwotną z wtórnym alkoholizmem oraz pierwotny alkoholizm z wtórną depresją. Według badań w 90% przypadków zaburzenia depresyjne są skutkiem choroby alkoholowej. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn, choć zauważa się tendencję wzrostową wśród kobiet. Osoby uzależnione sięgają po alkohol, ponieważ czują się depresyjnie, a stany obniżonego nastroju powodują, że znów piją. Skutecznym sposobem na przerwanie tego błędnego koła jest kompleksowa terapia alkoholizmu, szczególnie polecana jest psychoterapia.

Co ciekawe, szacuje się, że tylko 10% alkoholików przejawia stany depresyjne przed wpadnięciem w nałóg. Zatem stwierdzić można, że depresja występuje stosunkowo rzadko jako bezpośrednia przyczyna alkoholizmu.

Kiedy mówimy o depresji alkoholowej?

 • Depresja rozwija się przed uzależnieniem – stan depresyjny jest pierwotną przyczyną choroby alkoholowej. Spożycie trunków na pozór pomaga złagodzić objawy, a w rzeczywistości nasila schorzenie i prowadzi do uzależnienia.
 • Uzależnienie od alkoholu powoduje zaburzenia psychiczne – jednym z objawów alkoholizmu jest depresja alkoholowa. Zaburzenia nastroju, a nawet myśli samobójcze.

pojawiają się w momencie kiedy chory zaczyna rozumieć powagę sytuacji.

 • Depresja alkoholowa jest skutkiem zespołu abstynencyjnego – odstawienie alkoholu przez uzależnionego skutkuje obniżeniem nastroju, stanem depresyjnym i ogólny lękiem. Leczenie depresji nie jest konieczne jeśli symptomy ustąpią po trzech tygodniach. 
 • Depresja w okresie abstynencji – zaburzenie powoduje, że osoba uzależniona powraca do spożywania alkoholu. W takiej sytuacji zalecana jest psychoterapia, aby pacjent ponownie  nie popadł w nałóg.

Objawy depresji alkoholowej są różne i zależne od rodzaju zaburzeń. Skutki tej choroby mogą mieć znaczący wpływ na życie i zachowanie osoby uzależnionej. Alkohol to środek o działaniu uspokajającym, który ma wpływ na naturalny poziom związków chemicznych szczęścia, jakimi są serotonina i dopamina w mózgu. Spożycie alkoholu o poranku ma największy wpływ na zdrowie psychiczne. Niedobór tej substancji w kolejnych dniach może powodować przygnębienie, uczucie niepokoju lub przejawiać się w postaci depresji alkoholowej. A więc, alkohol może zarówno pogłębiać depresje, jak i ją wywoływać. 

W rzeczywistości na depresje częściej cierpią te osoby, które nadużywają trunków alkoholowych w dużych ilościach, a prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu jest trzykrotnie większe wśród osób z depresją. W wyniku nadmiernego spożywania alkoholu uzależniony często podejmuje złe decyzje i działa impulsywnie, bez zastanowienia
i logicznego myślenia. Poprzez takie sytuacje może zrujnować związek, opróżnić konto
w swoim banku, a nawet stracić pracę. W momencie trzeźwienia i analizowania zdarzeń
u chorego mogą nasilać się stany depresyjne i przygnębienie. 

Picie alkoholu i depresja

Alkohol ma wpływ na kilka układów nerwowo-chemicznych, które odgrywają znaczącą rolę w regulowaniu nastroju. Stwierdza się, że intensywne i regularne spożycie alkoholu ma istotny związek z objawami depresji. Udowodniono również, że zaprzestanie lub organicznie picia ma wpływ na poprawę nastroju. 

Leki przepisane na depresję należy przyjmować z dużą ostrożnością. W żadnym przypadku nie powinny być one mieszane z alkoholem. Niektóre z przepisywanych leków przeciwdepresyjnych wpływają na zwiększanie ryzyka nawrotu intensywnego picia u osób, które chcą rzucić picie lub powstrzymać się od spożywania alkoholu. 

Objawy depresji alkoholowej

Do najczęściej występujących objawów depresji alkoholowej zaliczamy:

 • obniżona samoocena i ogólny pesymizm
 • uczucie przygnębienia i brak radości z życia,
 • zaburzenia psychiczne i stany lękowe,
 • nieradzenie sobie ze stresem,
 • psychiczne i fizyczne rozbicie,
 • kłopoty z koncentracją, zapamiętywaniem i przyswajaniem wiedzy,
 • trudności w sferze seksualnej,
 • wycofanie społeczne, rezygnacja z codziennych obowiązków i pasji, autodestrukcja,
 • agresywne i niebezpieczne zachowanie po alkoholu,
 • myśli i próby samobójcze.

Depresja wywołana przez zespół abstynencyjny, inaczej mówiąc odstawienny skutkuje pojawieniem się powikłań psychiatrycznych.

Powikłania psychiczne wywołane przez zespół odstawienny:

 • bezsenność po alkoholu – zaburzenia snu,
 • halucynoza alkoholowa,
 • psychoza, omamy i paranoje alkoholowe.

Powikłania występują zwykle w czasie 36 godzin od momentu odstawienia alkoholu
i ustępują po kilku tygodniach. Warto wtedy skorzystać z pomocy specjalisty, gdyż bywają one niebezpieczne dla uzależnionych osób. 

Ile trwa depresja po odstawieniu alkoholu?

Ten rodzaj zaburzenia psychicznego nie pozwala jednoznacznie określić, ile potrwa. Samo zdiagnozowanie choroby wymaga bardzo wiele czasu. Jeśli objawy depresji spowodowane są uzależnieniem od alkoholu, znaczną poprawę można uzyskać poprzez zaprzestanie picia. Ludzie cierpiący na stany depresyjne jasno potwierdzają, że całkowite odstawienie alkoholu na minimum 4 tygodnie spowodowało wyraźną różnicę w ich samopoczuciu. 

Jeśli natomiast depresja alkoholowa jest objawem zespołu odstawiennego, zazwyczaj trwa około 2 tygodni. Na skuteczność i powodzenie w leczeniu ma wpływ psychoterapia farmakologia oraz chęć i nastawienie pacjenta do wprowadzenia zmian.

Jak pomóc alkoholikowi w depresji alkoholowej? – jak wygląda leczenie

Depresję alkoholową można leczyć na wiele sposobów. Alkoholicy z objawami tego schorzenia wymagają jednoczesnej walki z problemami psychicznymi, jak i alkoholizmem.  Chorzy powinni być diagnozowani i leczeni u specjalisty w dziedzinie psychiatrii. Długość
i częstotliwość leczenia są zależne od konkretnego przypadku. W zależności od pacjenta jedne metody będą bardziej lub mniej skuteczne. Aby pokonać depresję potrzeba czasu oraz chęci
i zaangażowania pacjenta. Dla osób cierpiących na alkoholizm kluczowe jest również wsparcie ze strony bliskich osób. Niestety uzależnienia nie da się w pełni wyleczyć, ale można zniwelować jego przyczynę, co pozytywnie wpłynie na terapię i zmniejszy ryzyko nawrotu choroby.

Umów się na wizytę

ODTRUWANIE ALKOHOLOWE W DOMU
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Decydując się na naszą usługę, zyskujesz:

Bezpieczeństwo

 • +48 732 082 937

Profesjonalizm

 • +48 732 082 937

Thumb

Komfort

 • +48 732 082 937