+48 732 082 937
alkoholizm-jak-nie-wpasc-w-sidla-uzaleznienia

Uzależnienie jest silnym stanem, który wzbudza w nas poczucie przymusu do zażycia danej substancji. Coraz więcej ludzi wpada w pułapkę alkoholizmu, z którego ciężko wyjść. W Polsce alkoholizm nadal króluje na tle innych patologii społecznych. Ciężko jest wyjść z problemu, gdy alkohol jest powszechnie dostępny w nieograniczonych ilościach. Niektóre społeczeństwa mają zakorzenione w kulturze oraz obyczajowości spożywanie alkoholu. Zatem zadajemy sobie pytanie: jak nie popaść w alkoholizm? Przede wszystkim warto świadomie podchodzić do spożywania alkoholu. Najlepiej unikać wszelkich okazji do picia, ponieważ są one tylko niepotrzebną pokusą. Ważne jest zachowanie umiaru oraz przerzucenie się na niskoprocentowe trunki. Warto znaleźć coś co będzie sprawiało nam przyjemność i zajmie czas wolny. Dzisiejsze czasy oferują mnóstwo ciekawych form spędzania czasu oraz szeroki repertuar zainteresowań, które możemy rozwijać. Wszystko zależy od naszych chęci. W ciężkich chwilach trzeba myśleć o konsekwencjach, do których prowadzi nadużywanie alkoholu. Robisz to nie tylko dla siebie, ale również dla najbliższych. W ramach specjalistycznej pomocy, szczególnie w ciężkich okresach, w których życie przepełnione jest problemami, z którymi trudno jest sobie poradzić można skorzystać z psychoterapii i pomocy psychologa. Korzystajmy ze wszystkich możliwości, które daje nam życie, ponieważ alkoholizm doszczętnie niszczy życie każdego człowieka. 

Jak się objawia uzależnienie od alkoholu?

Uzależnienie posiada trzy formy: psychologiczną, fizjologiczną oraz społeczną. Każda z nich zmusza nas w jakiś sposób do spożywania danej substancji. Alkoholicy rozpoczynają swoją przygodę od niewinnych, towarzyskich spotkań, na których umiarkowanie spożywają trunki. Z początku alkoholizm wygląda niegroźnie, a stan chorego nie zwiastuje problemów, które z czasem zaczynają wymykać się spod kontroli. Do charakterystycznych objawów zaliczamy: brak kontroli nad ilością wypijanego alkoholu, zwiększenie tolerancji na napoje alkoholowe, występowanie głodu alkoholowego, utrata wcześniejszych zainteresowań, zaniedbanie obowiązków, popadanie w ciągi alkoholowe oraz spożywanie alkoholu, mimo groźnych skutków ubocznych, które powoduje. Osoba uzależniona koncentruje całe swoje życie wokół picia. Wszystko inne z dnia na dzień przestaje się dla niej liczyć. 

Choroba alkoholowa przejawia się w 4 etapach. Każdy z nich zwiastuje nowe problemy i objawy. Jeżeli zachodzi taka możliwość to warto podjąć się leczenia jak najwcześniej, ponieważ późniejsze stadia sprawiają, że ciężej jest porzucić nałóg. 

  1. Stadium wstępne – etap początkowy, który charakteryzuje się piciem towarzyskim. Uzależniony zdaje sobie sprawę z poprawy samopoczucia, jakie odczuwa po spożywaniu alkoholu. W tej fazie picie alkoholu jest umiarkowane, a osoba chora nie upija się. Jest to czas, w którym zwiększa się tolerancja na spożywany alkohol. 
  2. Stadium ostrzegawcze – ten etap zaczyna coraz bardziej przypominać problem z alkoholem, jednak jeszcze w tym miejscu osoba chora może to ukrywać. Pojawiają się pierwsze luki w pamięci oraz wyrzuty sumienia. Uzależniony coraz częściej zaczyna pić w samotności oraz poszukuje okazji do picia. 
  3. Stadium krytyczne – pojawiają się coraz gorsze objawy choroby alkoholowej. Chory nie potrafi zapanować nad sobą podczas spożywania alkoholu. Utrata kontroli sprawia, że nie potrafi się nie upić. W tym etapie następuje zatracenie się w piciu i utrata poczucia obowiązku. Zaniedbanie rodziny oraz pracy powoduje odseparowanie się alkoholika, który ukojenie znajduje jedynie w piciu. Głód alkoholowy daje o sobie znać w każdej sytuacji.
  4. Stadium chroniczne – ostatni etap, który wyniszcza człowieka. Uzależniony popada w kilkudniowe, zabójcze ciągi alkoholowe. Pije bez opamiętania. Tolerancja na alkohol spada, dlatego może sięgać po niskoprocentowe napoje, które również bardzo szybko wprawiają go w stan nietrzeźwości. Alkoholik jest zagrożony utratą życia oraz zdrowia. 

Jak widać, alkoholik nie zawsze musi leżeć nieprzytomny na ulicy, aby być uzależnionym od alkoholu. Alkoholizm to znacznie szersza definicja, której obraz w ostatnich czasach bardzo się zmienił. Kiedyś był to zwykle mężczyzna w średnim wieku, o niskim statusie społecznym, biedny oraz słabo wykształcony. Dziś może to być młody milioner z wyższym wykształceniem. Alkoholizm nie spotyka jednego określonego typu ludzi. Ta choroba dotyka każdego, kto może mieć chwilę słabości, problemy lub predyspozycje genetyczne. Nie ma zasady co do wieku, płci lub wykształcenia. 

Co powoduje alkoholizm?

Alkoholizm prędzej czy później zniszczy człowieka od środka. Organizm takiej osoby jest niezwykle wyniszczony i poddany oddziaływaniu wielu groźnych chorób. Uzależnienie od alkoholu kojarzone jest najczęściej z chorobami serca, problemami z wątrobą, nowotworami oraz chorobami układu krwionośnego. Alkoholicy mają osłabione serce, które w każdej chwili od nadmiaru toksycznego alkoholu może przestać pracować. Im większe stężenie alkoholu we krwi, tym większe prawdopodobieństwo nagłej śmierci. 4 promile uznawane są za dawkę śmiertelną. Przekroczenie jej może prowadzić do zatrzymania oddechu, na skutek porażenia ośrodkowego układu nerwowego. Alkoholicy cierpią na nieuleczalne schorzenia wątroby, które nieleczone prowadzą do zgonu. Stłuszczenie, marskość oraz niewydolność wątroby, która ma za zadanie neutralizować przedostający się do organizmu alkohol, to najczęstsze choroby alkoholików. Ponadto wiele nowotworów pojawia się właśnie z powodu nadużywania alkoholu. 

Warto wspomnieć także o problemach społecznych, które powoduje alkoholizm. Osoby uzależnione uchodzą za niebezpieczne oraz nieobliczalne. Wypadki drogowe, bójki, kradzieże, przemoc domowa, rozpad związków oraz rodzin i wiele innych to wynik niebezpiecznego alkoholizmu. Wiele się mówi o wpływie uzależnienia od alkoholu na rozwój dzieci. Młodzi ludzie wychowywani w domu alkoholika odbierają to co się dzieje w domu jako model rodziny. W ten sposób kolejne pokolenia narażone są na uzależnienia w przyszłości. Alkoholizm to choroba, który dotyczy wszystkich przebywających w otoczeniu osoby uzależnionej. 

Alkoholizm – jak się pozbyć nieuleczalnej choroby? 

Alkoholizm jest nieuleczalną chorobą, którą można zatrzymać, aby nie przebiegała ze wszystkimi uciążliwymi, a przede wszystkim destrukcyjnymi objawami. Możemy zdecydować się na różne formy leczenia, które pozwolą na prowadzenie normalnego życia. Nie jest to łatwe, jednak osoby, które chcą za wszelką cenę wyjść z nałogu oraz mają silną motywację doskonale sobie radzą z procesem leczenia. Ważne, aby skorzystać z odpowiedniej formy, która trafi do indywidualnych potrzeb danej jednostki. Możemy skorzystać z odwyku w zakładzie zamkniętym, terapii – indywidualnej lub grupowej, a także przyjść na spotkania grupy AA, która wspiera wszystkich swoich członków w abstynencji. Aby nie dopuścić do tragicznych skutków choroby warto jest spróbować wszystkiego, co może pomóc. 

 

Umów się na wizytę

ODTRUWANIE ALKOHOLOWE W DOMU
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Decydując się na naszą usługę, zyskujesz:

Bezpieczeństwo

  • +48 732 082 937

Profesjonalizm

  • +48 732 082 937

Thumb

Komfort

  • +48 732 082 937