+48 732 082 937
ile-trwa-terapia-aa

Terapia uzależnień dąży do zaprzestania picia oraz do pozostania w stanie trzeźwości. Leczenie odwykowe to długi proces, który składa się z wielu etapów, lecz tylko dzięki takiemu połączeniu alkoholik ma pewność, że może wyzdrowieć i nie sięgnąć ponownie po alkohol, gdy tylko opuści ośrodek. Leczenie może odbywać się w zamkniętym prywatnym ośrodku, chory może dojeżdżać na terapię, może zostać również przymuszony sądownie do leczenia odwykowego refundowanego przez NFZ. W każdym z tych przypadków leczenie trwa inną ilość miesięcy, wiąże się to również z zaawansowaniem choroby alkoholowej.

Rozpoczęcie terapii – z czym to się wiąże?

Wbrew pozorom rozpoczęcie leczenia alkoholowego nie zaczyna się po przekroczeniu progu ośrodka odwykowego. Już samo zrozumienie, że ma się problem z alkoholem i rozpoczęcie poszukiwań pomocy, to jeden z kroków ku zdrowiu. 

Często pierwszym medycznym krokiem w leczeniu alkoholizmu jest zabieg, który pozwala na powrót do trzeźwości i przerwanie ciągu alkoholowego. Nazywany on jest odtruwaniem alkoholowym lub detoksem i dzięki niemu wypłukiwane są wszystkie toksyny alkoholowe nagromadzone w trakcie choroby w organizmie. Alkoholik odczuwa mniejszy głód alkoholowy i unika objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego. 

Po odtruwaniu większość pacjentów decyduje się na umieszczenie w swoim ciele wszywki alkoholowej Esperal. Wszywka ma za zadanie utrzymać trzeźwość, którą chory osiągnął dzięki odtruwaniu. Abstynencja to bardzo ważny stan, który pozwala na przystąpienie do dalszego leczenia odwykowego.

Miejsce leczenia podczas terapii alkoholowej

Obecnie istnieje kilka metod leczenia uzależnienia od alkoholu. Chory może zgłosić się do zamkniętego ośrodka odwykowego, może również dojeżdżać do placówki na czas sesji, lub zgłosić się do ośrodka pobytu dziennego.

Najskuteczniejszą metodą jest zgłoszenie się do ośrodka zamkniętego. Dlaczego tak się dzieje? Alkoholik przebywa w ośrodku przez całą dobę, dlatego nie ma możliwości kontaktu z osobami, które kojarzą mu się z alkoholem. Ośrodek stałego pobytu pozwala na maksymalne wykorzystanie czasu przeznaczonego na leczenie, ma ustalony grafik dnia, by nie mieć zbyt dużo czasu wolnego, gdyż z nudów również można chcieć sięgnąć po kieliszek. Zmiana środowiska pozwala na zresetowanie się, na głębsze przemyślenie swojego życia, a także na bardziej intensywną pracę nad sobą i swoją chorobą.

W przypadku dojazdu w ciągu dnia na sesje terapeutyczne, leczenie trwa dłużej i może nie przynieść tak dobrych efektów, jak leczenie w ośrodku zamkniętym, niemniej jednak część osób decyduje się na takie leczenie, ze względu na swoje możliwości oraz świadomość, że poradzą sobie w trakcie leczenia w swoim własnym domu.

Jaki jest czas trwania odwyku alkoholowego?

Odpowiadając na powyższe pytanie warto mieć świadomość, że nie ma jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi. Historia każdej choroby jest inna, tak samo jak każdy człowiek jest inny i inaczej reaguje na leczenie. Leczenie alkoholowe to proces długotrwały oraz złożony, na który składają się metody terapeutyczne i farmakologiczne. Samo zaprzestanie picia nie równa się wyjściu z uzależnienia, konieczne są długie godziny terapii z lekarzem, dzięki którym chory pozna siebie i swoją chorobę, a także nauczy się z nią żyć.

Leczenie podstawowe trwa zazwyczaj kilka-kilkanaście miesięcy, warto jednak po jego zakończeniu udać się na terapię utrwalającą, a także bezustannie i regularnie uczestniczyć w spotkaniach grup wsparcia, takich jak na przykład Anonimowi Alkoholicy. Osoba uzależniona po zakończonym leczeniu odwykowym nigdy już nie powróci do stanu zdrowia, może jednak skutecznie żyć w trzeźwości i nazywać siebie trzeźwym alkoholikiem.

Jak przebiega odwyk oraz jakie są jego skutki?

Odwyk alkoholowy u każdej osoby uzależnionej będzie przebiegał nieco inaczej, ze względu na fakt, że każda choroba jest nieco inna i inne są jej przyczyny powstania oraz przebieg. Niemniej jednak, leczenie alkoholowe składa się przeważnie z kilku etapów, do których zaliczamy niewątpliwie poniższe punkty.

  1. Zgłoszenie się do placówki leczenia odwykowego oraz wywiad medyczny, który pozwala na zapoznanie się z pacjentem, jego chorobami oraz etapem uzależnienia. Dzięki zebranym informacjom, lekarze mogą ustalić najbardziej dogodny harmonogram leczenia dla każdego pacjenta indywidualnie.
  2. W razie potrzeby przeprowadzenie odtruwania alkoholowego oraz umieszczenie wszywki alkoholowej, jeżeli pacjent wyrazi taką chęć i zgodę. 
  3. Rozpoczęcie właściwego leczenia alkoholowego, w którym dużą rolę odgrywa leczenie terapeutyczne, w tym sesje grupowe oraz indywidualne, a także warsztaty terapeutyczne.
  4. W razie potrzeby modyfikacja metod leczenia, jeżeli pacjent lub terapeuta zauważy, że nie przynoszą one oczekiwanych efektów.
  5. Zakończenie leczenia, uczestniczenie w grupach wsparcia takich jak AA, a także zgłoszenie się na dalsze leczenie, tak zwaną terapię utrwalającą.
  6. Pozostanie w trzeźwości, unikanie sytuacji potencjalnie niebezpiecznych, a także ćwiczenie asertywności i metod pozwalających na pozostanie w abstynencji.

Odtrucie alkoholowe – czym jest?

Odtruwanie alkoholowe to zazwyczaj jeden z pierwszych kroków do stałej trzeźwości. Odtruwanie zwane również detoksykacją, ma postać kroplówek dożylnych, dzięki którym przerywany jest ciąg alkoholowy, a wszystkie zalegające cząsteczki niezmetabolizowanego etanolu usuwane z organizmu. 

Powszechnie wiadomo, że alkohol to trucizna, a jego nadmierne spożywanie prowadzi do odwodnienia oraz wypłukania niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin i minerałów. Skład kroplówek, który jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta, pozwala na uzupełnienie tych niedoborów, a także na odpowiednie nawodnienie i przywrócenie poziomu elektrolitów.

Po zakończonym odtruwaniu pacjent czuje się znacznie lepiej, jego organizm otrzymuje nową dawkę energii, a samopoczucie poprawia się, co przekłada się na znalezienie w sobie nowych sił do dalszego leczenia odwykowego.

Działanie Esperalu

Wszywka alkoholowa Esperal to kolejna z metod, na którą decydują się alkoholicy w trakcie walki z uzależnieniem. Wszywka ma postać tabletek z substancją czynną Disulfiram (dawniej Esperal), które umieszcza się pod skórą pacjenta uzależnionego od alkoholu. W trakcie działania wszywki obowiązuje obowiązkowa abstynencja, a złamanie zakazu wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami dla alkoholika. Disulfiram blokuje metabolizm alkoholu w organizmie człowieka, a nagromadzenie się go, wywołuje bóle głowy, wymioty, kołatanie serca, nadmierne pocenie czy ogólne obniżenie kondycji i nastroju. Objawy te utrzymują się do około 10 godzin i występują za każdym razem, nawet po napiciu się znikomej ilości etanolu.

Warto mieć świadomość, że wszywka alkoholowa nie zmniejsza głodu alkoholowego, a sprawia, że alkoholik zaczyna mieć dystans do spożywania etanolu, a z czasem przyzwyczaja się do życia w trzeźwości. Dlatego bardzo ważne jest, by decydować się na wszywkę jedynie w sytuacji, w której naprawdę chce powrócić się do zdrowia, w innym wypadku epizody złamania abstynencji będą regularne, a spożycie dużej ilości etanolu w trakcie terapii wszywką, może stworzyć zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia!

Umów się na wizytę

ODTRUWANIE ALKOHOLOWE W DOMU
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Decydując się na naszą usługę, zyskujesz:

Bezpieczeństwo

  • +48 732 082 937

Profesjonalizm

  • +48 732 082 937

Thumb

Komfort

  • +48 732 082 937