+48 732 082 937
grozna-choroba-alkoholowa-jak-nie-zachorowac

Alkoholizm przez wiele osób jest bagatelizowany. Ze względu na słabe doinformowanie oraz brak szerzenia wiedzy na temat choroby, ludzie przestali widzieć w niej złe skutki. Słysząc alkoholizm wyobrażamy sobie nietrzeźwego mężczyznę w średnim wieku, leżącego nieprzytomnego na ulicy. Jest to stereotypowe skojarzenie, które mylnie szerzone jest na wysoką skalę. Lekceważenie chorób o charakterze psychofizycznym może wiązać się z niebezpiecznym wzrostem choroby, nawet w naszym najbliższym otoczeniu. Świadomi skutków alkoholizmu powinniśmy chronić się za wszelką cenę przed spożywaniem alkoholu w nadmiarze. 

Istnieje grupa ludzi, która znacznie łatwiej się uzależnia. Takie osoby powinny szczególnie uważać podczas spożywania alkoholu. Aby nie zachorować musimy przestrzegać kilku najważniejszych zasad. 

 • Pij niskoprocentowe trunki,
 • Spożywaj alkohol w ograniczonych ilościach,
 • Zawsze kontroluj ilości alkoholu i nie upijaj się,
 • Podczas picia nie zapominaj o jedzeniu,
 • Nie pij, aby poradzić sobie ze stresem bądź złym samopoczuciem,
 • Otaczaj się ludźmi, z którymi możesz spędzać czas nie tylko w formie spożywania alkoholu,
 • Zwracaj uwagę na wczesne komentarze swoich bliskich, dotyczące Twojego spożywania alkoholu,
 • Unikaj regularnego picia alkoholu,
 • Zapoznaj się z przebiegiem choroby oraz mechanizmami – edukuj się w kwestii alkoholizmu.

Stosując się do określonych zasad możesz być pewny, że alkoholizm nie dotknie Cię tak szybko. Naucz się żyć bez alkoholu i zastępuj jego spożywanie innymi zdrowymi aktywnościami, które będą budować prawidłowe nawyki.

Paradoks alkoholika

Alkoholicy doskonale zdają sobie sprawę ze swojego problemu. Nie oznacza to jednak, że zamierzają coś z tym zrobić. Kiedy cierpisz na alkoholizm, nadal pijesz, nawet jeśli doskonale wiesz, że alkohol powoduje problemy: w związku, zdrowiu, pracy lub finansach. W większości przypadków problem jest na tyle rozwinięty, że ciężko jest z dnia na dzień przestać pić. Mimo wszelkich starań alkoholicy nie potrafią oderwać się od nałogu. Wpadając w błędne koło alkoholizmu uzależniony traci kontrolę nad sobą samym. 

Alkoholikowi często wydaje się, że ma wszystko pod kontrolą i w każdej chwili może przestać pić. Brak kontroli nad swoim zachowaniem odbiera mu wolną wolę, podczas gdy on myśli, że robi to, na co ma ochotę. Alkohol oszukuje i zmienia życie uzależnionego. Bardzo łatwo jest zatem się w tym wszystkim pogubić.  

Alkoholizm – kiedy zostaje przekroczona granica?

Granica między zwykłym piciem, a alkoholizmem, nie zawsze jest wyraźna. Trudno jest dostrzec, który moment okazał się kluczowy, podczas uzależniania się od alkoholu. W takiej sytuacji warto słuchać tego, co inni mają do powiedzenia. Członkowie rodziny jako pierwsi zauważają różnicę w zachowaniu alkoholika. Z początku, w pierwszych fazach, alkoholizm nie wygląda groźnie. Objawy są delikatne i miernie nasilone. Łatwo jest się pomylić lub nie zauważyć problemu. 

Na podstawie różnych sygnałów możemy obserwować rozwój alkoholizmu. Twoją uwagę powinny zwrócić:

 • Picie w samotności, w ukryciu przed innymi,
 • Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach,
 • Brak kontroli nad piciem,
 • Trudność w zaprzestaniu spożywania alkoholu,
 • Problem z odmówieniem picia,
 • Picie większej ilości alkoholu niż inni,
 • Picie już od samego rana,
 • Problemy z pamięcią,
 • Nie potrafisz dotrzymać zobowiązań związanych z piciem,
 • Odczuwasz poczucie winy oraz wstyd w związku ze spożywanym alkoholem.

Sygnały wraz z fazą choroby rosną. W pewnym momencie alkoholik zauważa problem, ale  nie jest w stanie go powstrzymać. Już po pierwszym alarmującym sygnale powinniśmy zwrócić się o pomoc do lekarza. 

Alkoholizm – przedawkowanie

Alkoholizm jest groźną dla zdrowia i życia chorobą, która powoduje różne poważne problemy. Alkohol to substancja toksyczna. Jego działanie jest wysoce niebezpieczne i może doprowadzić do trwałych uszkodzeń w całym organizmie człowieka. Alkohol wiąże się z łatwym przedawkowaniem. Spożycie zbyt dużej ilości alkoholu może doprowadzić do nagłej, tragicznej śmierci pacjenta. Powszechne jest picie, aż do momentu odczucia silnego upojenia alkoholowego. Bardzo łatwo jest spożyć zbyt dużą ilość alkoholu, która prowadzi do zatrucia alkoholowego. Granicą bezpieczeństwa jest osiągnięcie 4 promili alkoholu we krwi. Należy jednak podkreślić, że nie ma bezpiecznej dawki tej używki. Określa się, że spożywanie alkoholu wiąże się ze skutkami ubocznymi i w żadnej ilości nie powoduje korzystnych skutków. 

Niebezpieczeństwo alkoholizmu polega między innymi na popadaniu w długotrwałe ciągi alkoholowe. Kilkudniowe picie dużych ilości używki wyniszcza organizm i rujnuje wszystko, co dobre. Picie alkoholu jest dla uzależnionych męczące, a przede wszystkim niebezpieczne. Osiągnięcie wysokiego stężenia alkoholu może spowodować porażenie ośrodkowego układu nerwowego. Aby nie przedawkować alkoholu warto przy każdym spożywaniu go pilnować się oraz kontrolować jego ilość. Jest to możliwe, jeżeli zdajemy sobie sprawę z powagi choroby oraz zaznajomimy się z jej mechanizmami.

Skąd się bierze alkoholizm?

Alkoholizm obejmuje szeroką genezę. Powodów do picia jest tyle, ile ludzi na świecie. Każdy posiada swoją indywidualną granicę, która powoduje problemy z alkoholem. Za chorobę zazwyczaj odpowiadają problemy związane z codzienną egzystencją. Praca, problemy z rodziną bądź kłopoty osobiste przyczyniają się do trudności w codziennym funkcjonowaniu. Kiedy odczuwamy wiele negatywnych emocji poszukujemy najłatwiejszych rozwiązań, które pozwolą na lepsze samopoczucie. Znajdujemy najbardziej znane i popularne sposoby. Jedną z metod, która powszechnie uznawana jest za „lekarstwo” jest spożywanie alkoholu. Istnieje przekonanie, że wypicie pozwoli na uwolnienie negatywnych emocji oraz zrelaksowanie się. Życie w obecnych czasach wiąże się z wieloma stresującymi wydarzeniami. Aby zredukować stres sięgamy po alkohol. W wyniku pozytywnych odczuć związanych z piciem, w naszej głowie zaczyna się tworzyć poczucie, że używka wiąże się z pozytywami. Niestety jest to mylne wyobrażenie, które nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Działanie alkoholu jest chwilowe. Im więcej pijemy, tym mniejsze zadowolenie odczujemy. 

Alkoholizm – czy leczenie jest skuteczne?

Skuteczność oraz efektywność terapii jest zależna od samego alkoholika. Jego podejście, zaangażowanie w działania przeprowadzane na terapii oraz samozaparcie będą miały odzwierciedlenie w leczeniu. Nie da się określić dokładnej skuteczności, ponieważ każdy alkoholik indywidualnie podchodzi do sprawy. Z pewnością należy zaznaczyć, że alkoholizm może zostać wyleczony, gdy decyzja o leczeniu została podjęta przez uzależnionego. Wyposażony w odpowiednią motywację oraz silną wolę, alkoholik ma szansę na sukces. 

Ogólnie mówiąc, terapia antyalkoholowa jest określana jako wysoce skuteczne rozwiązanie. Przykładając się do leczenia możemy być pewni, że efekty będą widoczne po jakimś czasie. Najważniejsze jest, aby cierpliwie podchodzić do całego procesu, ponieważ alkoholizm potrzebuje czasu. 

Umów się na wizytę

ODTRUWANIE ALKOHOLOWE W DOMU
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Decydując się na naszą usługę, zyskujesz:

Bezpieczeństwo

 • +48 732 082 937

Profesjonalizm

 • +48 732 082 937

Thumb

Komfort

 • +48 732 082 937