+48 732 082 937
jakie-zagrozenie-stanowi-padaczka-alkoholowa

Każdy z nas z pewnością słyszał o epilepsji, która potocznie nazywana jest padaczką. Choroba należy do problemów z dziedziny neurologii i objawia się różnego rodzaju drgawkami, połączonymi ze znacznymi zaburzeniami świadomości. Jest to groźny stan, który wymaga odpowiedniego postępowania. Wynika z niespodziewanych wyładować między komórkami nerwowymi. Z chorobę odpowiadają, na przykład uwarunkowania genetyczne, bądź urazy głowy. 

Padaczka alkoholowa również stanowi poważne zaburzenia. Jej objawy są podobne do występujących przy epilepsji, jednak pojawiają się u osób nadużywających alkoholu. Taki stan pojawia się na skutek zmian toksycznych i metabolicznych, zachodzących w mózgu osoby chorej. Wynikają one najczęściej z wieloletniego nadużywania napojów alkoholowych. Aż od 5 do 25% alkoholików może doświadczyć tego typu zaburzenia. Padaczka alkoholowa zagraża zdrowiu oraz życiu osób uzależnionych, z tego względu zauważając pierwsze objawy, musimy zwrócić się o pomoc lekarzy. Nie ma chwili do stracenia, ponieważ w grę wchodzi ludzkie życie. 

Czym dokładnie jest padaczka alkoholowa? 

Napad padaczki alkoholowej wygląda jak tradycyjna epilepsja. Ciało uzależnionego zaczyna mimowolnie się trząść. Drgawki współwystępują z napięciem mięśni rąk i nóg. Może dojść do nieświadomego oddawania moczu, stolca bądź nagłej utraty przytomności. Czas trwania określany jest na kilka do kilkunastu minut. Dochodzi do niego najczęściej w ciągu 48 do 72 godzin po przyjęciu ostatniej dawki etanolu. Zdarzają się sytuacje, w których do napadu dochodzi już kilka godzin po odstawieniu używki. 

Najpoważniejszą konsekwencją wynikającą z padaczki alkoholowej jest zaburzenie lub uszkodzenie w obrębie mózgu. Spożywając regularnie alkohol nie trudno o wszelkie trudności w prawidłowym funkcjonowaniu. Podczas napadu musimy uważać, aby osoba uzależniona nie uszkodziła sobie głowy. Wszelkie utraty przytomności mogą w łatwy sposób doprowadzić do mechanicznych uszkodzeń, które są w wielu przypadkach niebezpieczne. 

Stan padaczkowy – co to jest?

W niektórych przypadkach możliwe jest wystąpienie stanu padaczkowego. To rzadkie zaburzenie wyróżnia się występowaniem po sobie serii napadów padaczkowych. Pojawiają się jeden po drugim, przy czym osoba uzależniona pozostaje nieświadoma oraz nieprzytomna pomiędzy kolejnymi atakami. W takiej sytuacji należy działać szybko, ponieważ jest to bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia. Stany padaczkowe zdarzają się bardzo rzadko, jednak warto się uczulić na taką możliwość. 

Co odpowiada za pojawienie się padaczki alkoholowej?

Alkohol jest silnie uzależniający. Stanowi rodzaj substancji psychoaktywnej, która silnie oddziałuje na nasz mózg. W bardzo krótkim czasie opanowuje cały nasz organizm, stanowiąc zagrożenie dla wszystkich narządów. Kiedy narażamy organizm na regularne spożywanie alkoholu, wymuszamy przystosowanie do takiego stylu życia. Mózg w pewnym momencie adaptuje się do nowej rzeczywistości i dzielnie znosi każdą dawkę trucizny. Przystosowanie się do podwyższonej ilości alkoholu przyczynia się do gwałtownych reakcji na jego odstawienie. Próg dawkowy zostaje zawyżony, dlatego każde zredukowanie spożywanej ilości będzie wyraźnie odczuwane. 

W wyniku nagłego odstawienia alkoholu narażamy się na wystąpienie objawów zespołu abstynencyjnego. Musimy przez niego przejść, aby pokonać nałóg. Powinniśmy to jednak robić przy pomocy lekarzy specjalistów, ponieważ w razie wystąpienia poważnych objawów, będą nam służyli pomocą oraz dobrą radą, jak przetrwać najtrudniejsze chwile. 

Alkoholizm zaburza pracę układu nerwowego oraz odpowiada za modyfikacje toksyczne i metaboliczne w mózgu. W kwestii padaczki alkoholowej duże znaczenie może mieć charakterystyczne dla ostatniej fazy alkoholizmu – popadanie w ciągi alkoholowe. Prowadzą one do poważnych niedoborów snu, wypłukują najważniejsze elektrolity i powodują zbyt silne nawodnienie mózgu. 

W wyniku oddziaływania wszystkich czynników może dojść do padaczki alkoholowej. Dodatkowo wpływ może mieć jednoczesne zażywanie innych środków psychoaktywnych, które także powodują uzależnienia fizyczne, np. benzodiazepiny lub opiaty. 

Znając konsekwencję oraz powagę uzależnienia od alkoholu powinniśmy już od najmłodszych lat chronić się przed tego typu zagrożeniami. Picie alkoholu zawsze będzie groźne, dlatego powinniśmy ograniczyć jego spożycie do minimum. 

Symptomy padaczki alkoholowej

Padaczka alkoholowa pojawia się nagle. Nie możemy przewidzieć jej wystąpienia. Nie jesteśmy zatem w stanie przygotować się na jej wystąpienie. Dużym ułatwieniem byłoby dostrzeżenie objawów zwiastujących lub wszelkiego rodzaju znaków ostrzegawczych. Niestety napad jest niespodziewany i nieobliczalny. 

Charakterystyczne objawy padaczki alkoholowej:

 • silne drgawki,
 • niepohamowane oddawanie moczu lub kału,
 • biegunka,
 • zwiększona potliwość,
 • skoki ciśnienia tętniczego krwi,

Padaczka alkoholowa należy do charakterystycznych objawów abstynencyjnych, które wyróżniają się także: nudnościami, wymiotami, drżeniem rąk, przyspieszonym oddechem oraz tętnem, zaburzeniami snu, halucynacjami i omamami wzrokowymi, a także pobudzeniem psychoruchowym. 

Jak pomóc osobie cierpiącej na padaczkę alkoholową?  

Stan, który zagraża bezpośrednio życiu oraz zdrowiu wymaga szybkich kroków oraz odpowiedniej interwencji. Ze względu na niemożność przygotowania się na wystąpienie ataku padaczki liczy się każda sekunda. Bardzo często musimy działać samodzielnie, aby uratować alkoholika. Najważniejsze jest zabezpieczenie głowy, aby nie została uszkodzona podczas uderzeń o podłogę. Musimy skontrolować także drożność jamy ustnej i dróg oddechowych. Chwilę po ataku padaczki uzależniony może się wydawać zdezorientowany i wymęczony. Gdy mimo wszystko czuje się dobrze, nie musimy wzywać pomocy. Wystąpienie padaczki alkoholowej powinno nas skłonić do podjęcia decyzji o leczeniu uzależnienia od alkoholu. Nieleczona padaczka alkoholowa może znacznie pogarszać funkcjonowanie osoby uzależnionej, a także zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych napadów. Nigdy nie możemy przewidzieć, jakie szkody przyniesie atak padaczki. Są one ciężkie do przewidzenia, ponieważ uzależniony podczas ataku jest nieobliczalny. Ryzyko wystąpienia padaczki alkoholowe jest większe, gdy uzależnienie postępuje i przechodzi na kolejne etapy. 

Konsekwencje padaczki alkoholowej

Padaczka alkoholowa jest uleczalna, dlatego możemy być spokojni. Najczęściej stosuje się odtruwanie alkoholowe, które redukuje wszelkie nieprzyjemne objawy. Czasami zachodzi konieczność zastosowania leków przeciwdrgawkowych i przeciwpadaczkowych. Kluczowe jest zachowanie całkowitej abstynencji. 

W wyniku wystąpienia napadu padaczki alkoholowej może dojść do:

 • braku możliwości kontrolowania ruchów,
 • dezorientacji,
 • utraty przytomności,

Skutki są różnorodne. Niektóre mogą być bardziej niebezpieczne od innych. Musimy zadbać o to, aby alkoholizm jak najszybciej został wyleczony, zanim dojdzie do kolejnego epizodu padaczki. Zdrowie jest w naszych rękach. 

 

Umów się na wizytę

ODTRUWANIE ALKOHOLOWE W DOMU
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Decydując się na naszą usługę, zyskujesz:

Bezpieczeństwo

 • +48 732 082 937

Profesjonalizm

 • +48 732 082 937

Thumb

Komfort

 • +48 732 082 937