+48 732 082 937
skad-sie-bierze-uzaleznienie-od-alkoholu

Uzależnienia to szeroki temat, który ma związek z kombinacją wielu indywidualnych czynników. Nigdy nie wiadomo kogo dotknie choroba, ponieważ nie istnieją żadne bariery wiekowe oraz płciowe. Uzależnić się może każdy, od praktycznie wszystkiego. Są także specyficzne środki – używki, takie jak: alkohol, papierosy i narkotyki. Ich wpływ na organizm jest bardzo szkodliwy. Z tego względu w pierwszej kolejności powinniśmy nauczyć się wyeliminować z życia tego typu substancje psychoaktywne. 

W przypadku uzależnienia od alkoholu, nie powinno się czekać. Nieleczony alkoholizm kończy się śmiercią pacjenta. Nie da się uciec od czarnego scenariusza, ponieważ prędzej czy później każdego dotkną poważne konsekwencje. Żadna dawka alkoholu nie jest obojętna dla naszego organizmu. Każdą odczujemy i będzie ona sprawcą wielu skutków ubocznych. 

Przyczyny alkoholizmu

Zaburzenia związane z używaniem alkoholu mogą wynikać z różnych czynników. Po długim okresie picia Twój mózg zaczyna polegać na alkoholu w produkcji pewnych substancji chemicznych. Właśnie to, utrudnia rzucenie palenia osobom intensywnie pijącym i może powodować nieprzyjemne objawy odstawienia.

Kilka z najczęściej wymienianych przyczyn alkoholizmu to: czynniki biologiczne, czynniki środowiskowe, czynniki społeczne i czynniki psychologiczne. Mogą się ze sobą mieszać oraz wzajemnie na siebie wpływać. Nigdy nie wiadomo, który czynnik przeważy i sprawi, że dana osoba zacznie nałogowo sięgać po używkę. Jedno jest pewne – może to być dosłownie każdy.

Czasami za nałóg odpowiada ciężki okres w życiu. Codziennie przeżywamy kryzysy, stresy oraz traumatyczne wydarzenia. Nie pozostają one obojętne dla delikatnej ludzkiej psychiki. Bezustanne zmaganie się z problemami może wytworzyć w nas poczucie bezradności i beznadziei. To z kolei prosta droga do uzależnienia się od alkoholu. Stres jest naszym największym wrogiem. 

Wpływ czynników genetycznych na alkoholizm

Badania wskazują na ścisły związek między alkoholizmem a czynnikami biologicznymi, zwłaszcza genetyką i fizjologią. Podczas gdy niektóre osoby mogą ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, inne odczuwają silny impuls, by pić dalej. Dla niektórych alkohol daje uczucie przyjemności, zachęcając mózg do powtarzania tego zachowania. Takie powtarzające się zachowanie może sprawić, że będziesz bardziej podatny na rozwój alkoholizmu. Alkohol jest określany jako substancja rozluźniająca, poprawiająca humor oraz przeciwbólowa. Łatwo można się zatracić w jej psychoaktywnym działaniu. 

Nasz mózg dysponuje pewnymi substancjami chemicznymi, które mogą zwiększać podatność na nadużywanie alkoholu. Według badań istnieje 51 różnych genów, które mogą być powiązane z uzależnieniami od alkoholu. Dziedziczenie oraz przekazywania z pokolenia na pokolenie owych genów zwiększa podatność na problemy z piciem. 

Przy czynnikach genetycznych warto dokładniej wyjaśnić działanie genów oraz dziedziczenia. Nie ma genu, który wszczepiałby w nas chorobę alkoholową. To, że nasi rodzice byli uzależnieni od alkoholu nie znaczy, że jesteśmy na to skazani. Dziedziczenie oraz wpływ genów polega na przekazywaniu tendencji do uzależniania się, a nie samej choroby. 

Uzależnienie od alkoholu jest złożonym zaburzeniem, więc wpływ na nie będzie miało wiele pojedynczych kwestii. Dziedzicząc predyspozycje do uzależnień nie jesteśmy bez drogi ucieczki. Zawsze możemy walczyć i chronić się. Już od najmłodszych lat warto wdrażać działania profilaktyczne.

Czynniki środowiskowe – alkoholizm

Środowisko ma duży wpływ na nasze zachowania. Okazuje się, że zamieszkiwanie w otoczeniu małych sklepików z alkoholem, sprzyja jego częstszemu spożywaniu. Nasze społeczeństwo promuje napoje alkoholowe, co jest widoczne nawet na reklamach. Spożywanie alkoholu prezentowane jest jako doskonała forma rozrywki oraz spędzania wolnego czasu. 

Wpływy środowiskowe na spożywanie alkoholu obejmują: akceptację spożywania alkoholu przez społeczeństwo; dostępność (w tym cena, liczba punktów sprzedaży) oraz reklamę i marketing, zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym. 

Jaką rolę odgrywają czynniki społeczne?

Czynniki społeczne mogą wpływać na poglądy danej osoby na picie. Twoja kultura, religia, rodzina i praca wpływają na wiele twoich zachowań, w tym także na picie. Dzieci, które od najmłodszych lat są narażone na nadużywanie alkoholu, są bardziej narażone na ryzyko popadnięcia w niebezpieczny schemat picia.

Rozpoczęcie studiów lub nowej pracy może również sprawić, że będziesz bardziej podatny na alkoholizm. W tych czasach szukasz nowych przyjaciół i rozwijasz relacje z rówieśnikami. Chęć dopasowania się i bycia lubianym może spowodować, że będziesz uczestniczyć w czynnościach, w których normalnie byś nie brał udziału. Zanim się zorientujesz pijesz częściej, a nawet masz ochotę na alkohol po długim dniu pracy, co tylko przybliża Cię do uzależnienia. 

W naszym życiu ludzie są niezbędni. To oni sprawiają, że działamy tak, a nie inaczej. Każde zachowanie jest generowane przez nieświadomy wpływ społeczeństwa. Z tego względu warto otaczać się wartościowymi ludźmi, którzy starają się zadbać o swoje oraz Twoje życie. Relacje są bardzo ważne, dlatego wybieraj je mądrze. Nie każdy daje dobry przykład i nie każdy zasługuje na zmianę Twojego zachowania. 

Znaczenie czynników psychologicznych

Różne czynniki psychologiczne mogą zwiększać szanse na intensywne picie. Każda osoba radzi sobie z sytuacjami na swój własny, niepowtarzalny sposób. Jednak sposób, w jaki radzisz sobie z tymi uczuciami, może wpłynąć na pewne cechy behawioralne. Na przykład osoby z silnym poczuciem stresu, lęku oraz cierpiące na depresję i inne schorzenia psychiczne są bardziej podatne na rozwój alkoholizmu. W tego typu okolicznościach alkohol jest często używany do tłumienia uczuć i łagodzenia objawów zaburzeń psychicznych.

Z biegiem czasu picie może stać się nawykiem i prowadzić do uzależnienia. Im częściej sięgasz po alkohol, aby złagodzić uczucie bólu i trudności, tym bardziej twoje ciało staje się tolerancyjne na tą substancję. Współwystępujące nadużywanie alkoholu i choroby psychiczne, takie jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa i schizofrenia, mogą powodować szereg poważnych skutków ubocznych. Aby przezwyciężyć te problemy, każdy powinien być leczony przez lekarza specjalistę w odpowiednim ośrodku. 

U niektórych osób nadużywających alkoholu, cechy psychologiczne, takie jak impulsywność, niska samoocena i potrzeba aprobaty skłaniają do niewłaściwego picia. Niektóre osoby piją, aby poradzić sobie z problemami emocjonalnymi, co nazywane jest najprostszą i najwygodniejszą formą leczenia. Czasami zapanowanie nad własnymi emocjami pozwoli nam zachować balans w życiu i uchroni przed zapadnięciem, na poważne w skutkach uzależnienie od alkoholu. Psychika odgrywa dużą rolę w naszym życiu. Wszystkie problemy psychiczne są wynikiem jej prawidłowego funkcjonowania. Ta delikatna sfera w życiu wymaga odpowiedniej opieki. 

Umów się na wizytę

ODTRUWANIE ALKOHOLOWE W DOMU
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Decydując się na naszą usługę, zyskujesz:

Bezpieczeństwo

  • +48 732 082 937

Profesjonalizm

  • +48 732 082 937

Thumb

Komfort

  • +48 732 082 937